Erasmus+ 2021-1-CZ01-KA121-VET 000005658
V rámci tohoto projektu byly organizovány odborné stáže jak pro učitele, tak pro studenty SŠ i VOŠ. Učitelé měli možnost podílet se na výukových a školících pobytech a pracovních stážích, které podpořily jejich profesní rozvoj. Studenti se účastnili odborných stáží přímo ve firmách nebo na odborných pracovištích našich partnerských škol. Měli možnost poznat odborné vzdělávání v zahraničí, aplikovat a ověřit si své odborné znalosti v praxi ve firmách a institucích.
Partnerské země:
- Slovensko
- Finsko,
- Španělsko,
- Rakousko,
- Maďarsko
Partneři v projektu:
- Siemens AG Österreich (Siemens Training Center)
- Súkromná škola uměleckého priemyslu, filmová
- Schola Europa Akadémia Kozepiskola, Alapfokú Müveszeti Iskola
- I develop Training S.L.
- Raahen koulutuskuntayhtymä / Education Centre Brahe
Odborná stáž v Maďarsku
text
Odborná stáž v Rakousku
Vídeň, Linz, Graz:
2 týdny: 20.02. – 05.03.2022
Stáž probíhala ve spolupráci s partnerskou organizací Siemens AG Österreich v Rakousku, která je naším novým partnerem v projektech Erasmus+. Stáže se účastnilo 8 studentů z VOŠ, zaměření Filmová tvorba a Produkce.
Jejich úkolem bylo vytvořit promo video pro Siemens Training Center s hlavním sídlem ve Vídni a s dalšími pobočkami v Linzu a Grazu.
Komentář od studentů, stážistů:
Náš pracovní den začínal velmi brzy, kdy jsme jeli vlakem do Siemensu. Nejprve probíhaly rozhovory s klientem, abychom zjistili jeho představu a podrobnosti o firmě. Potom jsme se domlouvali na formě promo videa tak, abychom splnili jejich požadavky a představy. Bylo to velmi náročné, protože klient neměl žádnou představu a plně spoléhal na náš tým. Po několika rozhovorech a debatách jsme se shodli a došli jsme ke společnému návrhu a formě zpracování. Zástupce klienta nám byl vždy k dispozici a ochotně vše ve firmě domluvil, ukázal a zprostředkoval.
Každý pracovní den jsme strávili natáčením ve firmě Siemens, někdy se natáčení protáhlo i do večera, kdy jsme konzultovali dosavadní práci a domlouvali další postupy, zálohovali jsme data a plánovali další natáčecí dny.
Největší část natáčení probíhala právě ve Vídni, kde jsme natáčeli nejenom interiér, ale i rozhovory se studenty a dokonce jsme si na studenty zahráli i my. Natáčení také probíhalo v pobočkách v Linzu a Grazu, kde jsme vždy strávili jeden natáčecí den. Pro promo video jsme navrhli vhodnou formu a natáčeli jsme rozhovory jak se stávajícími studenty daných oborů, tak i s absolventy. Dále jsme pořizovali ilustrační záběry z každého daného místa.
Volné dny a odpoledne jsme věnovali prohlídkám památek a procházkám v centru města Vídně, jeden večer jsme zakončili v zábavném parku Prater.
Po natáčení v Grazu jsme si udělali výlet na místní hrad a prošli si historické centrum. Shodou okolností zde probíhal karneval, tak jsme se mohli pokochat různými převleky a maskami. Kontaktní osoba, zástupce ze Siemensu, nám zorganizoval o víkendu prohlídku vinic ve Wachau nedaleko Vídně.
Odborná stáž na Slovensku
Studenti oborů Grafický design a Design interiérů ve spolupráci se Súkromou školou umeleckého priemyslu filmovou z Košic se zúčastnili odborné stáže ve Vysokých Tatrách. Hlavní náplní programu bylo seznámení se s typickou architekturou starých tatranských staveb, a především s architekturou, groteskovými sgrafity a výzdobou Vily Kalinčiak, jejímž architektem byl věhlasný Gedeon Majunke. Studenti měli možnost být v této vile ubytování a zúčastnit se odborných přednášek ukrajinského akademického malíře Yura Syczewa, který jim nejen o tvorbě tatranského architekta Gedeona Majunkeho, ale i o historii, stavebních stylech a významných historických staveb řekl více.
Studenti měli v rámci stáže za úkol navrhnout a nakreslit neorenesanční sgrafita pro novodobé stavby a zakomponovat tyto prvky do novostaveb.
Malovali také v plenéru, a to architekturu, krajinu, tatranskou flóru a faunu. Výsledné práce byly na závěr vyhodnoceny akademickým malířem Syczewem.
Studenti také navštívili spřátelenou Súkromou školou umeleckého priemyslu filmovou v Košicích, kde proběhla prezentace jak školy Michael, tak prezentace košické školy. Studenti se seznámili s projekty programu Erasmus+, předvedli své malby a diskutovali se slovenskými studenty a učiteli.
V rámci volného času také poznávali další významné historické stavby jako jsou například sv. Juraj ve Spišské Sobotě, což je jeden z nejstarších kostelů na Slovensku z roku 1273 s původním gotickým oltářem, hrad a skanzen ve Staré Lubovni, největší kostel na Slovensku – kostel sv. Alžběty a také Sliezsky dom.