ERASMUS+ KA121 – Slovensko

Na konci školního roku dostali studenti prvního ročníku oboru Filmová tvorba a oboru Fotografie a nová média možnost navštívit partnerskou školu v Košicích. Z Košic se pak přesunuli do Tater, kde se věnovali převážně krajinářské a dokumentární tvorbě. Stáž se konala 18. 6. – 28. 6. 2023

Súkromná škola umeleckého priemyslu filmová je naším dlouholetým partnerem, s jejímiž peda-gogy si pravidelně vyměňujeme zkušenosti a diskutujeme o novinkách v oboru. Našim studentům připravili letos intenzivní program, zahrnující práci ve filmovém studiu, základy střihu i živého vysí-lání. Studenty zaujal i Mobilfest, festival filmů natáčených na mobil, který košická škola každoročně pořádá. V době našeho pobytu probíhal v Košicích filmový festival Art film fest, který jsme si samo-zřejmě nenechali ujít.

Studenti během pobytu pracovali na fotografických a filmařských zadáních. Materiál — denní práce — každé odpoledne konzultovali s pedagogy a spolužáky. Výstupy potom po návratu tra-dičně prezentovali svým kolegům a učitelům na školní konferenci. Letošní zadání byla:

1. Reportáž z cesty (fotografická nebo filmová, dle zaměření). Cílem bylo pokrýt všechny důležité zážitky, návštěvu školy v Košicích, návštěvu televizního studia, výlet na Štrbské pleso apod.

2. Slovensko (Tatry, Košice) – Ucelený soubor dokumentárních anebo výtvarných krajinářských fo-tografií, který představuje město Košice a Tatry.

Práce na reportáži začala již na Hlavním nádraží v Praze. Studenti dokumentovali společnou cestu vlakem, první dojmy z Košic, společné nakupování a přípravu snídaně, život ve městě, ale také ve škole, cestu do Popradu a túru v Tatrách. Pro většinu pražských studentů nejsou Košice typickou destinací, kam jezdí na dovolenou, byly pro ně proto milým a velmi inspirativním překvapením. Navštívili gotickou katedrálu svaté Alžběty — největší kostel na Slovensku, ale i kulturní centrum Tabačka v bývalé tabákové fabrice, kde se konají výstavy a prezentace současných umělců. V Tatrách pak měli možnost kromě přírody fotografovat a natáčet i život místní vesnice.

Studenti, kteří se věnují krajinářské fotografii, dostali velkou příležitost právě v Tatrách. Krajinářská fotografie znamená brzké ranní vstávání, kilometry chůze s fotografickou technikou na zádech, čekání na správné světlo a někdy i zklamání z nečekaně zatažené oblohy. Za nebývalou trpělivost byli fotografové nakonec odměněni, odvezli si krásné krajinářské fotografie a nejlepší snímky se příští rok snad dostanou i do školního kalendáře

Newsletter

Nechte si posílat novinky ze školy přímo do vaší e-mailové schránky