Management a produkce: Vídeň, město mnoha uměleckých stylů
Nadační fond: Cesta ke vzdělání – 16. výzva
Název projektu: Vídeň, město mnoha uměleckých stylů
Stručný popis projektu:
Návštěva Vídně dvaceti dvěma studenty a dvěma kantory v době od 26.-27.11.2024. Exkurze studentům přinesla vhled do problematiky umělecko-památkového vývoje města na příkladu urbanistického vývoje Vídně a díky návštěvě galerie poznali nejen architektonický vývoj, ale i jiné druhy historického i současného umění, čímž došlo k prohloubení znalostí z předmětu dějiny výtvarného umění.
Díky pobytu v cizí zemi museli žáci aktivně používat jak jazyka německého, tak v případě potřeby i jazyka anglického, což jim je k dobru v rámci přípravy na budoucí profesi.
Seznam studentů: Nuria Mendozová, Natálie Kroková, Kateřina Linhartová, Klára Ježdíková, Roman Dochynets, Mikuláš Háma, Tomáš Fiala, Milan Matějka, Nataly Pohorská, Tereza Procházková, Lucie Routová, Lucie Šumová, Tobiáš Vlček, Edward Berauer, Matěj Kubišta, Kroupa Jan, Nikolas Hluchý, Linda Bulejková, Tadeáš Albrecht, Sofia Magda, Hoang Thao, Tamara Pěkná
Pedagogové: Mgr. Jakub Altman, Ing. Dita Schwarczová
Vyhodnocení projektu:
Na městě Vídni je krásně vidět, jak se město rozvíjí, jak jeden umělecký styl postupně vytlačuje, či doplňuje umělecký sloh předchozí. Díky procházce po historickém centru jsme mohli naživo spatřit památky od doby nejstarší až po dobu současnou. Žáci poznali i limity a výzvy současné architektury a jejího zapojení do života historického města. Poznali sídelní místa, která jsou spojena s českými králi v době panování rodu Habsburků, a rozeznávali na nich proměnu vkusu daných panovníků. Díky návštěvě Albertiny jsme mohli vidět jak umění starší, tak umění 19. a 20. století i tvorbu současných umělců. Navštívili jsme historické centrum, zde proběhla komentovaná prohlídka nejdůležitějších vídeňských světských i sakrálních staveb. Prošli jsme se i do čtvrti Hundertwasser. Nezapomněli jsme zavítat i do Hofburgu a Schönbrunnu.
Závěr:
Z nadačního fondu byla studentům a pedagogům částečně hrazena doprava tam a zpět. Zbytek nákladů na cestu, ubytování a stravu si hradili studenti a pedagogové z vlastních zdrojů. Žáky město Vídeň a jeho architektura i historie nesmírně zaujaly. Tok dějin kolem nich proplouval a z Vídně odjížděli obohaceni o mnohá nová fakta.
Fotografie: