SWISS MADE – cesta za švýcarským designem a dadaismem
Nadační fond: Cesta ke vzdělání
Název projektu: SWISS MADE – cesta za švýcarským designem a dadaismem
Stručný popis projektu: Výjezd studentů a pedagožky oboru Grafický design do významné evropské instituce Museum für Gestaltung Zürich (Muzeum designu v Curychu) a její doplňující expozice Pavillon Le Corbusier. V termínu: 19. – 21. 10. 2022.
Seznam studentů: Mia Natálie McGuinness, Vojtěch Lizna, Tereza Tulaydan, Alexandra Dupuy, Marie Piskačová, Alžběta Pálková, Matěj Horňák, Barbora Fialová, Jevgenija Diděnko
Pedagog: Tereza Záchová
Vyhodnocení projektu:
Švýcarský design a dadaismus – Curych
Studenti a studentky 4. ročníku oboru Grafický design se zúčastnili třídenního studijního pobytu ve městě Curychu, kolébce předválečného dadaismu. Curyšský dadaismus se datuje od 5. února 1916, kdy v Cabaretu Voltaire vzniklo volné uskupení umělců pod vedením hlavní osobnosti hnutí Tristana Tzary. Dadaismus je považován za hlavní proud avantgardního myšlení 20. století. Díky možnosti pohybovat se v samotném jádru Curychu měli studenti jedinečnou příležitost navštívit výstavu Sophie Taeuber – Arp, významné výtvarnice a jedné z mála žen umělkyň, které tvořily v duchu dadaismus. Výstava byla ve zmiňovaném Cabaretu Voltaire, který stále funguje jako umělecká platforma pro současné i moderní umění. Dále navštívili dvě důležitá muzea Muzeum für Gestaltung Zürich.
Jedna ze dvou budov je situována do industrializované zóny a je postavena z bývalé továrny na jogurty. V této budově se odehrává současný život švýcarského designu – je zde Fakulta umění a designu společně s fakultou tance, divadla a v čele onoho kreativního růstu je Design muzeum, které představuje ojedinělou expozici typografie nejen z minulého století, ale i aktuální sazbu a typografii. V této budově si studenti a studentky vyzkoušeli vytvořit vlastní typografickou značku v rámci expozice. Ve druhé budově, která je více zaměřena na otázku tradičního designu, jsou sbírky designu produktového, grafického a textilního. Zde shlédli výstavu současného plakátu, textilní práce z různých materiálů či současnou sbírku produktů od počátku 20. století po současnost.
Součástí návštěvy Curychu byl také záměr upevnit znalosti z dějin výtvarné kultury. Studenti měli možnost vidět vitráže Marca Chagalla v tamějším kostele a dále pak expozici první a druhé dekády 20. století v Domě umění (Kunsthaus), kde mohli demonstrovat své znalosti před díly impresionistů, expresionistů i významných osobností druhé poloviny 20. století, jako Marka Rothka, Yvese Kleina či Pipiloti Rist. Jedinečná byla dočasná výstava umělkyně Niki De Saint Phalle, kde studenti viděli unikáty jejích střílecích performancí, její barevné „Nany“ a dozvěděli se, kdo tato významná umělkyně, žena Jeana Tinguela, byla.
V srdci Curychu pak navštívili unikátní projekt švýcarského architekta, modernisty a hlavního představitele funkcionalismu, Le Corbusiera. Jeho Pavilon, který je poslední stavbou realizovanou v jeho režii, je sofistikovanou architekturou, která demonstruje hlavní principy funkcionalismu, ale také možnosti současného čistého bydlení.
Závěr:
Vzhledem k výborným studijním výsledkům se škola nakonec rozhodla vyslat do Švýcarska 9 studentů a 1 pedagoga. Z nadačního fondu byla studentům a pedagožce hrazena autobusová doprava tam a zpět, ubytování, cestovní pojištění a částečně vstupné do muzea. Zbytek nákladů na vstupy do dalších muzeích si hradili studenti s pedagožkou z vlastních zdrojů. Studenti během výletu navštívili tyto kulturní památky města Curychu: Cabinet Voltaire, Kunsthaus Zürich, Pavillon Le Corbusier, Museum für Gestaltung Zürich, Kirche Fraumünster. Během výletu si studenti rozšířili znalosti z dějin výtvarné kultury, inspirovali se na výstavách plakátů a typografie a v neposlední řadě se dozvěděli více informací o dadaismu – avantgardním uměleckém směru, který dal podněty ke vzniku mnohým reklamám, typografii, filmu a fotografiím. Studijní pobyt v Curychu byl pro studenty i pedagožku neocenitelnou zkušeností a velmi rádi by se i v dalším roce opět vypravili za inspiracemi do dalších významných světových muzeí a galerií.
Fotografie: